Kronoloji ve vahiy içeriği

Vahiyin 22 bölümü var. Bu 22 bölümün seyri Kronolojik degildir ve 4 tematik bloga ayrilmistir.
Her bir tema blogunun sonu, 24 iste asagi inis ve ibadet ile isaretlenmistir.
24 büyükleri 4. bölümde tanitildi.
Vahiyin 4: 4 Tahtin etrafinda dört yirmi tane taht gördüm ve tahtlar üzerinde yirmi dört yasli oturdu, beyaz elbiseler giydirdi ve baslarinda altin kronlar vardi.
Okudugumuz 24 büyüklerin düsüsü
Vahiyin 5:14 Ve dört canlilar aradi. “Amin.” Sonra yaslilar kendilerini sonsuza dek yasayanlardan önce ibadet ettiler.
Vahiyin 11:16 Sonra tahtlarinda oturan yirmi dört yasli Tanri yüzlerine düsmeden önce; Allah’a ibadet ettiler
Vahiyin 19: 4 Ardindan yirmi dört yasliyi ve dört canliyi asagi düstü; tahtta oturan Tanri’ya ibadet ettiler ve “Amin! Alleluia! „
Dolayisiyla, açiklamanin 4 blogu asagidaki gibidir.
1. blok Fasil 1 – 5
2. blok Fasil 6 – 11
3. blok Fasil 12 – 19
4. blok Fasil 20 – 22
Bu, Vahiy ile ilgili bölümlerin içerigi ile de tutarlidir.

1. konu blogunun içerigi

Fasil 1 Vahiy, bu vahiyi bir melekten alan gönderen John ile baslar. Melek, bu vahiyi dogrudan Tanri’dan alan Isa Mesih tarafindan gönderildi. Muhataplar Küçük Asya’daki yedi topluluktur.
Fasil 2 + 3 John’dan, daha sonra Küçük Asya’daki yedi kiliseye Isa Mesih’in her kilisesini degerlendiren bir mektup yazmasi istenir.

Fasil 4 + 5 Yuhanna, Tanri’nin tahtini ve Kuzu Isa Mesih’i görür. Bu, Vahiy Kitabini kapali tutan yedi mührü açmaya deger olarak kabul edilir.

Ibadet ile 24 büyükler biter 1. konu blogu

2. tema blogundan içerik

 

Fasil 6, Ilk dört mührü açarak, John dört atli ve Hades’i görür. Besinci mühür, sadik müritlerin katledilen ruhlarinin Isa’yi sunaktan sabirsizlikla çagirmasina neden olur. Altinci fokun açilisi yeryüzündeki insanlar tarafindan algilanir, çünkü gökyüzü kararir ve yildizlar gökten düser. Insanlar panik

Fasil 7 bize, meleklerin Tanri’nin bütün hizmetkarlari mühürlenene kadar dört rüzgari nasil tuttugunu gösterir. John, her birinin Israilli kabilelerden 144.000, 12.000 olmasi gereken mühürlü sayisini duyuyor. Daha sonra cübbelerini Isa’nin kaninda yikayan büyük bir kalabalik görür.

Fasil 8 Yedinci mühür açildi yedi trompet yedi melege dagitilmistir. Baska bir melek sigara içen ile birlikte geliyor. Bu füme namlu atesle ateslenir. Ilk melek trompetini patlatir. Dolu ve ates kan ile karisik dünyaya gelir. Dünyanin üçte biri, agaçlar ve çimler yakilir (bölüm 8,7). Ikinci melek trompet çaliyor. Atesle yanan bir dag dünyaya düser. Denizin üçte biri kanlasiyor (bölüm 8,8 – 9). Üçüncü melek trompet çaliyor. Absinthe adinda büyük bir yanan yildiz yere düser. Tatli suyun üçte biri aci hale gelir (bölüm 8, 10 – 11). Dördüncü melek trompet çaliyor. Ayin üçte biri, yildizlar ve günes karariyor (bölüm 8, 11-12).

Bir kartal yükselir ve son üç trompet için üç aci ilan eder (Fasil 8:13)

Fasil 9 Besinci trompet ile John, uçurumun anahtarlarini alan gökten bir yildiz düsüyor. Insanlara iskence eden çekirge benzeri yaratiklar saliyor. Bu ilk sikinti.

Altinci trompet ile dört melek Firat’tan serbest birakildi. Üç kisiden biri 200.000.000 yaratikla öldürüldü. Sünnet edilmeyenler tövbe etmiyor (Fasil 9, 13-21).

 

Fasil 10 Simdi bir melek güçlü bir sesle çikiyor. Yedinci trompetten esinlenerek gizemin sona erdigini duyurdu. Sonra melek John’a tatli bir tat veren, ancak midede aci bir yemek yiyen bir kitap veriyor. John’dan peygamberlige devam etmesi istenir.

Iki tanik ayni anda çulda peygamberlik edecek. Kehanet zamani için, iki tanik iktidara sahiptir. Fasil 11.3-6

Son 3 1/2 yil basliyor

Fasil 11 John’a tapinagi avlu olmadan yargilamasi için bir standart verilir, çünkü bunlar Gentiles’e 42 ay verilir.

Iki tanik ayni anda çulda peygamberlik edecek. Kehanet zamani için, iki tanik iktidara sahiptir. Bölüm 11.3-6

Bu saatten sonra öldürülürler. Üç gün sonra tekrar hayata dönerler ve Yükselise geçerler. Bu ikinci acidir (Fasil 11.1-14).

(Fasil 11.1-14). Mesih iktidara gelir. Dünyayi bozanlari mahvediyor. Mahkemenin zamani geldi. Bu üçüncü alemdir (bölüm 11: 15-19).

24 yasli düsmek ve ibadet etmek. Bu biter 2. tema blogu

Üçüncü tema blogu, ikinci tema blogu ile ayni zamanda Ilk kismi biter Son trompet üflenir. Iste ayrintili bir açiklama

 

Fasil 12 Gökyüzünde hamile bir kadin belirir. Bir çocugu dogurmak üzere. Ates kirmizisi bir ejderha dogustan onu yutmasini bekler, ancak çocuk yakalanir ve kadin çöle kaçar. Sonra Michael, bu ejderha ile savasir ve onu yeryüzüne atar; bunun üzerine seytan Seytan olan bu ejderha, Isa’nin havarilerinin zulmüyle baslar.

Fasil 13 Denizden vahsi bir hayvan çikar. Ejderha bu hayvan gücünü verir, bunun üzerine hayvan ejderhaya bayilir. Ayrica, bu hayvan kutsal savasa giriyor. Iki boynuzlu baska bir hayvan ortaya çikar. Bu hayvan ilk hayvanin fotografini çekiyor. Tüm insanlar bu görüntüye ibadet etmek zorunda kaliyor. Ayrica, her insan hayvanin görüntüsünün bir isareti almalidir. Bu isareti kabul etmeyi reddeden herkes zulüm görecek ve öldürülecektir.

Fasil 14 John, Zion Dagi’ndaki Kuzu ile ayakta 144.000 kisi görüyor. Bu 144.000, dünyadan satin alinan ilk meyvelerdir. Bunlar lekeli degil. (Bölüm 14,1 – 5)

Iyi haberlerle gökyüzünde bir melek uçuyor. Baska bir melek, Büyük Babil’in düstügünü açiklar. Üçüncü bir melek, bu insanlar Tanri’nin gazabini hissederken, vahsi hayvanin görüntüsüne tapmaya karsi uyarirlar. Vahsi hayvan tarafindan ölenler sansli olabilir. (Bölüm 14,6 -13)

Fasil 15 Yedi Tanri’nin veba ile yedi melek vardir. John, vahsi canavari yenenlerle birlikte Tanri’nin tapinagini görür. Bunlar Tanriyi övüyor. Tapinak dumanla dolu…………Fasil 16 Tanri’nin gazabinin 7 kasesi yeryüzüne dökülür. Simdi ejderha tarafindan karsi saldiri düzenlenir. Üç kurbaga veya hayalet, Tanri’ya karsi savasmak için dünyanin krallarini toplar. Yedinci kabuk havaya dökülür. Tarihin en büyük depremleri oldu. Ayrica, yüzlerce kilo agirligindaki ton taslari insanlara düsüyor.

Fasil 17 Yedinci kaseye sahip melek, Yuhanna’ya Babil’in yikimini gösterir. Johannes, mor bir kizil hayvanin üzerinde oturan bir kadin görüyor. Bu Büyük Babil’dir, kadina fahisenin annesi denir. Fahisenin oturdugu hayvan, vahsi hayvana çok benziyor. Uçurumdan çikar ve oraya gider…………..Bu hayvan, vahsi hayvanla bir saatlik güce sahip olacak. Bu bir sekizinci kraldir. Kuzu Isa Mesih’e karsi savasacak. Uçurumdan gelen bu hayvan fahiseyi mahvedecek.

Fasil 18 Daha sonra, fahise Babylon’a dikkat edin. Tanri’nin insanlari Babil’den çikmak için uyarildi. Babil yok edildi. Bu dünyanin tüccarlari onlar için üzülüyor. Bir melegin Büyük Babil’in nasil ezildigini göstermek için denize bir degirmen tasi atiyor. Azizlerin kaniyla sarhostu.

Vahiyin 19:4,4 Yirmi dört ihtiyarla dört yaratik yere kapanip, ‹‹Amin! Haleluya!›› diyerek tahtta oturan Tanri'ya tapindilar.

Fasil 19 Cennetteki büyük bir kalabalik sevinir. Mutlular, çünkü Kuzularin evliligi geldi, gelin damat için yapti. Mutlu, dügün yemegine davet kabul etmis. Isa Mesih beyaz bir ata biniyor ve Tanri’nin bütün düsmanlarinin dünyasini temizliyor.

Yine, Tanri'nin yargisi Fasil 11'deki gibi sona ermektedir. Dördüncü blok simdi nimetler ile ilgileniyor

Fasil 20 Bir melek Seytan’i uçuruma atar. Tahtlar, Isa’nin sadik müritleri için kurulmustur. Rahip ve kral olarak Mesih’le birlikte 1000 yil hüküm sürecekler. (Bölüm 20: 1-6) 1000 yil sonra, uluslari bir kez daha bastan çikarmak için uçurumdan Seytan serbest birakilir. Ardindan, ikinci ölüm olan ates gölüne atilir.

Hem adil hem de haksiz olan diger insanlara yönelik yargi baslar (1000 yilin basinda)
(Fasil 20.11-15)

Fasil 21 Yeni Kudüs, Mesih’in gelini, dünyaya geliyor. Tüm insanlar canli su kaynagina gelmeye davet edilir. Her gözyasi gözlerden silinecek. Asagida bu Yeni Kudüs’ün bir açiklamasi bulunmaktadir.

 

Vahiyin 22:1 Melek bana Tanri’nin ve Kuzu’nun tahtindan çikan billur gibi berrak yasam suyu irmagini gösterdi.

Fasil 22 Nimetler gösterilir. Bu sözleri tutma istegini takip eder, çünkü onlar dogrudur.

Evet, yakinda geliyorum Amin, gel Tanrim, Isa!