1. ve 2. dirilis

Dünya artik terkedilmis, Isa ve Baba’yi kabul etmemis bütün insanlardan temizlenmis durumda.

Seytan seytan 1000 yil boyunca uçurumun içinde kalmis.

Hristiyanlar, Isa Mesih ile dügün için cennettir

Ölenler, kralliginizi bekleyen ölüm veya Hades aleminde.

Vahiy 21:1 Bundan sonra yeni bir gökle yeni bir yeryüzü gördüm. Çünkü önceki gökle yeryüzü ortadan kalkmisti. Deniz de yoktu artik. 2 Kutsal kentin, yeni Yerusalim’in gökten, Tanri’nin yanindan indigini gördüm. Güveyi için hazirlanmis süslü bir gelin gibiydi……..Vahiy 21: 9-12 Son yedi belayla dolu yedi tasi tasiyan yedi melekten biri gelip benimle konustu. ‹‹Gel!›› dedi, ‹‹Kuzu’ya es olacak gelini sana göstereyim.›› 10-11 Sonra melek beni Ruh’un yönetiminde büyük, yüksek bir daga götürdü. Oradan bana gökten, Tanri’nin yanindan inen ve O’nun görkemiyle isildayan kutsal kenti, Yerusalim’i gösterdi. Kentin isiltisi çok degerli bir tasin, billur gibi parildayan yesim tasinin isiltisina benziyordu.

Yeni Kudüs, arindirilmis dünyaya geri dönen Hiristiyanlardir.

Bazi tahtlar ve bunlara oturanlari gördüm. Onlara yargilama yetkisi verilmisti. Isa’ya taniklik ve Tanri’nin sözü ugruna basi kesilenlerin canlarini da gördüm. Bunlar, canavara ve heykeline tapmamis, alinlarina ve ellerine onun isaretini almamis olanlardi. Hepsi dirilip Mesih’le birlikte bin yil egemenlik sürdüler. 5 Ilk dirilis budur. Ölülerin geri kalani bin yil tamamlanmadan dirilmedi.
Ilk dirilis budur.

Bu Hristiyanlar bize 144.000 Vahiy 7 + 14 olarak vahiy ile karsi karsiya kalmaktadirlar.

1Ko_15:44 Dogal beden olarak gömülür, ruhsal beden olarak diriltilir. Dogal beden oldugu gibi, ruhsal beden de vardir.

Vahiy 20:6 Ilk dirilise dahil olanlar mutlu ve kutsaldir. Ikinci ölümün bunlarin üzerinde yetkisi yoktur. Onlar Tanri’nin ve Mesih’in kâhinleri olacak, O’nunla birlikte bin yil egemenlik sürecekler.

Ikinci dirilis takip eder

Vahiy 20:11 Sonra büyük, beyaz bir taht ve tahtta oturani gördüm. Yerle gök önünden kaçtilar, yok olup gittiler. 12 Tahtin önünde duran küçük büyük, ölüleri gördüm. Sonra kitaplar açildi. Yasam kitabi denen baska bir kitap daha açildi. Ölüler kitaplarda yazilanlara bakilarak yaptiklarina göre yargilandi.

Bu „ölüler“ Hristiyan degillerdir, çünkü tahtlara otururlar, ancak Isa’yi tanimayan ya da Isa’nin dogumundan önce yasadiklari için taniyamadiklari her zaman insandan öldüler. Iyi haberi duyurmadiginiz ülkeler. Inançtan kurtarilmazlar, yaptiklarina göre degerlendirilirler.

Vahiy 20:13 Deniz kendisinde olan ölüleri, ölüm ve ölüler diyari da kendilerinde olan ölüleri teslim ettiler. Her biri yaptiklarina göre yargilandi.

Vahiy 20:14 Ölüm ve ölüler diyari ates gölüne atildi. Iste bu ates gölü ikinci ölümdür.
15 Adi yasam kitabina yazilmamis olanlar ates gölüne atildi………

.........Bu ikinci ölümdür, ates gölüdür.

Ikinci dirilis ettedir. 1000 yil boyunca krallarin krali olan Isa Mesih ile tahtlara oturan Hiristiyanlarin yönettigi uluslardir.

Vahiy 22:1 Melek bana Tanri’nin ve Kuzu’nun tahtindan çikan billur gibi berrak yasam suyu irmagini gösterdi. 2 Kentin anayolunun ortasinda akan irmagin iki yaninda on iki çesit meyve üreten ve her ay meyvesini veren yasam agaci bulunuyordu. Agacin yapraklari uluslara sifa vermek içindir.

1000 yilin sonunda, Ikinci Kiyametin Yükselisi için bir test geldi.

 

Vahiy 20:7 Bin yil tamamlaninca Seytan atildigi zindandan serbest birakilacak. 8 Yeryüzünün dört bucagindaki uluslari -Gog’la Magog’u- saptirmak, savas için bir araya toplamak üzere zindandan çikacak. Toplananlarin sayisi deniz kumu kadar çoktur. 9 Yeryüzünün dört bir yanindan gelerek kutsallarin ordugahini ve sevilen kenti kusattilar. Ama gökten ates yagdi, onlari yakip yok etti. 10 Onlari saptiran Iblis ise canavarla sahte peygamberin de içinde bulundugu ates ve kükürt gölüne atildi. Gece gündüz, sonsuzlara dek iskence çekeceklerdir.