Fahise Babil ve uçurumdan canavar

Vahiy 17:3 Bundan sonra melek beni Ruh’un yönetiminde çöle götürdü. Orada yedi basli, on boynuzlu, üzeri küfür niteliginde adlarla kapli kirmizi bir canavarin üstüne oturmus bir kadin gördüm. 4 Kadin, mor ve kirmizi giysilere bürünmüs, altinlar, degerli taslar, incilerle süslenmisti. Elinde igrenç seylerle, fuhsunun çirkeflikleriyle dolu altin bir kâse vardi. 5 Alnina su gizemli ad yazilmisti: BÜYÜK BABIL, DÜNYA FAHISELERININ VE IGRENÇLIKLERININ ANASI 6 Kadinin, kutsallarin ve Isa’ya taniklik etmis olanlarin kaniyla sarhos oldugunu gördüm. Onu görünce büyük bir saskinliga düstüm.

Vahiy 17:8 Gördügün canavar bir zamanlar vardi, ama simdi yok. Biraz sonra dipsiz derinliklerden çikacak ve yikima gidecek. Yeryüzünde yasayan ve dünya kurulali beri adlari yasam kitabina yazilmamis olanlar canavari görünce sasacaklar. Çünkü o bir zamanlar vardi, simdi yok, ama yine gelecek. 9 ‹‹Bunu anlamak için bilgelik gerek. Yedi bas, kadinin üzerinde oturdugu yedi tepedir; ayni zamanda yedi kraldir.
10 Bunlarin besi düstü, biri duruyor, ötekiyse henüz gelmedi. Gelince kisa süre kalmasi gerek………. Vahiy 17:12 Gördügün on boynuz henüz egemenlik sürmemis on kraldir; canavarla birlikte bir saat egemenlik sürmek üzere yetki alacaklar. 13 Düsünce birligi içinde olan bu krallar güçlerini ve yetkilerini canavara verecekler. 

Fahise kim?

„Büyük Babil“ i betimleyen kadin dini bir sistemdir. Bu, fahise ve zina adiyla açikça ifade edilir. Israil sadakatsiz olsaydi, bu affedilmeyle esdegerdi. Jeremiah söyle yazar:

Yeremya 13:27 Kirdaki tepeler üzerinde Yaptigin igrençlikleri -zinalarini, Çapkin çapkin kisneyisini, yüzsüz fahiseliklerini- gördüm. Vay basina geleceklere, ey Yerusalim! Ne zamana dek böyle kirli kalacaksin?››

Temel olarak bunlar Hiristiyan, Müslüman ve ayni zamanda Yahudi din sistemleri olabilir, çünkü bunlar Ibrahim’in Tanrisina atifta bulunmaktadir.

Vahiy18:4 Gökten baska bir ses isittim: ‹‹Ey halkim!›› diyordu. ‹‹Onun günahlarina ortak olmamak, Ugradigi belalara ugramamak için çik oradan!

Hristiyanligin baslangicinda Yahudi topluluklariydi, o zamanlar büyük Hristiyan topluluklari gerçek Hiristiyanlara zulmetti ve onlari öldürdü. Daha önce tarif edilen
3 1/2 yil boyunca, bu dini örgütler gerçek Hiristiyanlari bastan çikarmada büyük rol oynayacak.
Bu, uçurumdan çikan hayvanla baglantili olarak yapacaklardir.

Uçurumdan gelen hayvan

Uçurum seytanlarin hapishanedir. Seytanlar Vahiy’in 9.2 bölümünde açiklandigi gibi serbest birakilir.
Vahiy 13’ün canavarina ve Vahiy 12’nin Seytanina benzer olarak, politik bir islevi vardir.

Vagiy 17:9 ‹‹Bunu anlamak için bilgelik gerek. Yedi bas, kadinin üzerinde oturdugu yedi tepedir; ayni zamanda yedi kraldir. 10 Bunlarin besi düstü, biri duruyor, ötekiyse henüz gelmedi. Gelince kisa süre kalmasi gerek.

Daniel’in Incil kitabindan seytanlarin her birinin imparatorluklarin hükümdarlarinin üstünde oldugunu biliyoruz.

Dan 10:13 Pers kralliginin önderi yirmi bir gün bana karsi durdu. Sonra bas önderlerden Mikail bana yardima geldi, çünkü orada, Pers krallarinin yaninda alikonulmustum………Dan 10:20 Bunun üzerine, ‹‹Sana neden geldigimi biliyor musun?›› dedi, ‹‹Çok yakinda dönüp Pers önderiyle savasacagim. Ben gidince Grek önderi gelecek.

Zaten düsmüs olan ilk bes kral Israil ile yapmak zorunda kalan imparatorluklardi. Bunlar; Misir; Asur; Babylon; Pers; ve Yunanistan. Roma Imparatorlugu, elçi Yuhanna zamaninda iktidardaydi. 7. bas, bu hayvan uçurumdan salindiginda ortaya çikacaktir. Hayvanin tamami, 13. bölümün hayvanlariyla bir arada bulunacagindan sekizinci bir kraldir.

Özel ilgisi Hristiyanlar olacaktir, çünkü fahise Babylon ile birlikte insanlari Tanri’dan uzaklastirmak isteyeceklerdir.

Vahiy 17:13 Düsünce birligi içinde olan bu krallar güçlerini ve yetkilerini canavara verecekler.
14 Kuzu’ya karsi savasacaklar, ama Kuzu onlari yenecek. Çünkü Kuzu, rablerin Rabbi, krallarin Krali’dir. O’nunla birlikte olanlar, çagrilmis, seçilmis ve O’na sadik kalmis olanlardir.››

3 buçuk yilin sonunda, bu hayvan 2 tanik tarafindan temsil edilen Hiristiyanlari öldürecek.

Vahiy 11:7 Taniklik görevleri sona erince dipsiz derinliklerden çikan canavar onlarla savasacak, onlari yenip öldürecek.

Bu yapildiginda, bu hayvan artik fahise Babil’e ihtiyaç duymayacak ve onu öldürmeyecek.

Vahiy 17:16 ‹‹Gördügün canavarla on boynuz fahiseden nefret edecek, onu perisan edip çiplak birakacaklar. Etini yiyip kendisini ateste yakacaklar.
17 Çünkü Tanri, amacini gerçeklestirme istegini onlarin yüregine koymustur. Öyle ki, Tanri’nin sözleri yerine gelinceye dek kralliklarini canavara devretmekte sözbirligi edecekler.
18 Gördügün kadin dünya krallari üzerinde egemenlik süren büyük kenttir.››