Ve gökten düsen yildizlar

Görüldügü gibi, ilk 4 mührün açilisiyla birlikte sürücüler serbest birakiliyor, ancak yine de tutuldular.
Bu, 5. mührün açilisinda belirginlesir, çünkü idam edilen sikayet henüz baslamamistir.

 

Vahiy 6:9 Kuzu besinci mührü açinca, sunagin altinda, Tanri’nin sözü ve sürdürdükleri taniklik nedeniyle öldürülenlerin canlarini gördüm.
10 Yüksek sesle feryat ederek söyle diyorlardi: ‹‹Kutsal ve gerçek olan Efendimiz! Yeryüzünde yasayanlari yargilayip onlardan kanimizin öcünü almak için daha ne kadar bekleyeceksin?››

Bununla birlikte, altinci mührün açilmasiyla, Dünyada farkedilir bir sey olur.

Vahiy 6:12 Kuzu altinci mührü açinca, büyük bir deprem oldugunu gördüm. Günes keçi kilindan yapilmis siyah bir çul gibi karardi. Ay bastan asagi kan rengine döndü. 13 Incir agaci, güçlü bir rüzgarla sarsildiginda nasil ham incirlerini dökerse, gökteki yildizlar da öylece yeryüzüne düstü. 14 Gökyüzü dürülen bir tomar gibi ortadan kalkti. Her dag, her ada yerinden sökülüp alindi.

7. mühür açildi ve 7 trompet dagitildi.

Vahiy 8:7 Birinci melek borazanini çaldi. Kanla karisik dolu ve ates olustu, yeryüzüne yagdi. Yerin üçte biri, agaçlarin üçte biri ve bütün yesil otlar yandi. 8 Ikinci melek borazanini çaldi. Alev alev yanan, dag gibi büyük bir kütle denize atildi. Denizin üçte biri kana dönüstü……Vahiy 8:10 Üçüncü melek borazanini çaldi. Gökten mesale gibi yanan büyük bir yildiz irmaklarin üçte biri üzerine ve su pinarlarinin üzerine düstü…..Vahiy 8:12 Dördüncü melek borazanini çaldi. Günesin üçte biri, ayin üçte biri, yildizlarin üçte biri vuruldu. Sonuç olarak isiklarinin üçte biri söndü, gündüzün ve gecenin üçte biri isiksiz kaldi. 

Simdi çok kötü, çünkü bir kartal yeryüzünde üç sikinti oldugunu duyuruyor, yani son 3 trompet

Vahiy 9:1 Besinci melek borazanini çaldi. Gökten yere düsmüs bir yildiz gördüm. Dipsiz derinliklere açilan kuyunun anahtari ona verildi.

Bes trompetle birlikte cennetten dünyaya bir sey düsüyor; Dolu, ates kan, dag, yildiz ve dünya karardi.

“Vahiyin Kronolojisi ve Içerigi” adli tez çalismasinda, 6-11 ve 12-19 arasindaki bölümlerin farkli bakis açilariyla eszamanli oldugunu tartistik. Dolayisiyla, Vahiy bölüm 8 ile Vahiy bölüm 12 arasinda iliski kurdugumuzda, dünya üzerindeki bu görünümler cennetteki savasin etkileridir.

Vahiy 12:7-8 Gökte savas oldu. Mikail’le melekleri ejderhayla savastilar. Ejderha kendi melekleriyle birlikte karsi koydu, ama gücü yetmedi. Bu yüzden gökteki yerlerini yitirdiler.
9 Büyük ejderha -Iblis ya da Seytan denen, bütün dünyayi saptiran o eski yilan- melekleriyle birlikte yeryüzüne atildi.

Iste ilk sikinti basliyor.
Vahiy 12:12 Bunun için, ey gökler ve orada yasayanlar, Sevinin! Vay halinize, yer ve deniz! Çünkü Iblis zamaninin az oldugunu bilerek Büyük bir öfkeyle üzerinize indi.››

 

5. trompet ile birlikte son yildiz gökten düser. Uçurumun açilmasina izin verilen seytan seytandir.

Vahiy 9:2 Dipsiz derinliklerin kuyusunu açinca, kuyudan büyük bir ocagin dumani gibi bir duman çikti. Kuyunun dumanindan günes ve hava karardi. 3 Dumanin içinden yeryüzüne çekirgeler yagdi. Bunlara yeryüzündeki akreplerin gücüne benzer bir güç verilmisti.

Abyss, Nuh döneminde ilahi alanlarini terk eden ve Sel sirasinda hapsedilen seytanlarin hapishanesidir.Yaratilis 6,1 + 2; 2.Petr.2,4 + 5’tir; Yahuda 1,6
ayrica bakiniz Vahiy 20: 1-3

Vahiy 9:4 Çekirgelere yeryüzündeki otlara, herhangi bir bitki ya da agaca degil de, yalniz alinlarinda Tanri’nin mührü bulunmayan insanlara zarar vermeleri söylendi. 5 Bu insanlari öldürmelerine degil, bes ay süreyle iskence etmelerine izin verildi. Yaptiklari iskence akrebin insani soktugu zaman verdigi aciya benziyordu………..Vahiy 9:12 Birinci ‹‹vay›› geçti, iste bundan sonra iki ‹‹vay›› daha geliyor. 

Vahiy 9:13 Altinci melek borazanini çaldi. Tanri’nin önündeki altin sunagin dört boynuzundan gelen bir ses isittim. 14 Ses, elinde borazan olan altinci melege, ‹‹Büyük Firat Irmagi’nin yaninda bagli duran dört melegi çöz›› dedi.

Vahiy 9 bölümünde okudugumuz gibi, insanligin üçte biri Tanri’nin büyük savasi tarafindan öldürülür, ancak bu tam olarak tamamlanmamis ikinci seydir.
Hala 3 1/2 yil kaldi.
Bu 3 1/2 yil veya 42 ay, „Üç buçuk yil“ yazisinda