son 3 1/2 yıl, 42 ay 1260 gün

Seytan gökten atildiktan sonra

ve seytanlari uçurumdan kurtardi

bkz:
ve gökten düsen yildizlar

Kiyamet sürücülerinin çözülmesinden sonra

ve Tanri’nin savasi
dünyadan barisi aldi

bkz:
kiyamet binicileri

simdi 3 1/2 yil baslayacak. Bu zamanin oyunculari

Vahsi hayvan Vahiy 13 seytanin yaninda

Vahiy13:5 Canavara, kurumlu sözler söyleyen, küfürler savuran bir agiz ve kirk iki ay süreyle kullanabilecegi bir yetki verildi. 6 Tanri’ya küfretmek, O’nun adina ve konutuna, yani gökte yasayanlara küfretmek için agzini açti. 7 Kutsallarla savasip onlari yenmesine izin verildi. Canavar her oymak, her halk, her dil, her ulus üzerinde yetkili kilindi.

2 tanik disari Vahiy 11 tanri tarafinda

Vahiy11:3 Iki tanigima güç verecegim; çul giysiler içinde bin iki yüz altmis gün peygamberlik edecekler.›› 4 Bunlar yeryüzünün Rabbi önünde duran iki zeytin agaciyla iki kandilliktir. 5 Biri onlara zarar vermeye kalkisirsa, agizlarindan ates fiskiracak ve düsmanlarini yiyip bitirecek. Onlara zarar vermek isteyen herkesin böyle öldürülmesi gerekir. 6 Peygamberlik ettikleri sürece yagmur yagmasin diye gögü kapamaya yetkileri vardir. Sulari kana dönüstürme ve yeryüzünü, kaç kez isterlerse, her türlü belayla vurma yetkisine sahiptirler. 7 Taniklik görevleri sona erince dipsiz derinliklerden çikan canavar onlarla savasacak, onlari yenip öldürecek. 8 Cesetleri, simgesel olarak Sodom ve Misir diye adlandirilan büyük kentin anayoluna serilecek. Onlarin Rabbi de orada çarmiha gerilmisti.

Vahiy 13'ün canavari, 3 1/2 yil için son dünya gücüdür

“Nesli Tükenmekte Olan Hayvan” da daha önce tartistigimiz gibi, bu hayvan Daniel 7’de açiklandigi gibi bugünün 4 dünya gücünden olusuyor.

3 1/2 yilda bu devletlerin birlesmesi olacak. Bu, dört hayvanin sembolü olan bir hayvan oldugu gerçegiyle temsil edilir.

Bu ayni zamanda Daniel bölüm 2 kitabinda da anlatilmistir.

Babil

 

 

Iran

 

Yunanistan

 

Roma

 

 

son dünya gücü

Dan.2,37 Sen, ey kral, krallarin kralisin. Göklerin Tanrisi sana egemenlik, güç, kudret, yücelik verdi. 38 …… Seni hepsine egemen kildi. Altindan bas sensin.

Dan.2, 39 Senden sonra senden daha asagi durumda baska bir krallik çikacak. Sonra bütün dünyada egemenlik sürecek tunçtan üçüncü bir krallik çikacak.
40 Dördüncü krallik demir gibi güçlü olacak. Çünkü demir her seyi kirip ezer. Demir gibi tümünü kirip parçalayacak.

Dan 2:41 Ayaklarla parmaklarin bir kesiminin çömlekçi kilinden, bir kesiminin demirden oldugunu gördün; yani bölünmüs bir krallik olacak bu. Öyleyken onda demirin gücü de bulunacak, çünkü demiri kille karisik gördün.
42 Ayak parmaklarinin bir kesimi demirden, bir kesimi kilden oldugu gibi, kralligin da bir bölümü güçlü, bir bölümü zayif olacak.
43 Demirin kille karisik oldugunu gördügüne göre halklar evlilik bagiyla birbirleriyle karisacaklar, ama demirin kille karismadigi gibi onlar da birbirine bagli kalmayacaklar.

Dan 2:44 ‹‹Bu krallar döneminde Göklerin Tanrisi hiç yikilmayacak, baska halkin eline geçmeyecek bir krallik kuracak. Bu krallik önceki kralliklari ezip yok edecek, kendisiyse sonsuza dek sürecek.

Iki tanik, bu zamandaki Hiristiyanlari temsil ediyor.

Vahiy 11:4 Bunlar yeryüzünün Rabbi önünde duran iki zeytin agaciyla iki kandilliktir.

Kral tayinli Kudüs Valisi Zerubbabel ve tayinli rahip Joshua üzerinde modellenmistir. (Incil kitabi Sachhaja)

Sac 4:3 Ayrica kandilligin yaninda, biri zeytinyagi tasinin saginda, öbürü solunda iki zeytin agaci da var.›› 4 Benimle konusan melege, ‹‹Bunlarin anlami nedir, efendim?›› diye sordum.

Sac 4:12 ‹‹Altin gibi yag akitan iki altin olugun yanindaki bu iki zeytin dali nedir?›› 13 ‹‹Bunlarin anlamini bilmiyor musun?›› diye karsilik verdi. ‹‹Hayir, efendim›› dedim. 14 Melek, ‹‹Bunlar bütün dünyanin Rabbi’ne hizmet eden, zeytinyagiyla kutsanmis iki kisidir›› diye açikladi.

Son zamanlarda, Hristiyanlar her ikisi de kutsal ruhla görevlendirilmis 2 taniktir.
krallar ve rahipler olarak

1Pe 2:9 Ama siz seçilmis soy, Kral’in kâhinleri, kutsal ulus, Tanri’nin öz halkisiniz. Sizi karanliktan sasilasi isigina çagiran Tanri’nin erdemlerini duyurmak için seçildiniz.

Elçilerin Isleri 1:8 ‹‹Ama Kutsal Ruh üzerinize inince güç alacaksiniz. Yerusalim’de, bütün Yahudiye ve Samiriye’de ve dünyanin dört bucaginda benim taniklarim olacaksiniz.››

Karar bir sorudan olusuyor

Vahiy 13:11 Bundan sonra baska bir canavar gördüm…..
Vahiy 13:15 Canavarin heykeline yasam solugu vermesi için kendisine güç verildi. Öyle ki, heykel konusabilsin ve kendisine tapmayan herkesi öldürebilsin. 16 Küçük büyük, zengin yoksul, özgür köle, herkesin sag eline ya da alnina bir isaret vurduruyordu. 17 Öyle ki, bu isareti, yani canavarin adini ya da adini simgeleyen sayiyi tasimayan ne bir sey satin alabilsin, ne de satabilsin. 18 Bu konu bilgelik gerektirir. Anlayabilen, canavara ait sayiyi hesaplasin. Çünkü bu sayi insani simgeler. Sayisi 666’dir.

Vihiy 14:6 Bundan sonra gögün ortasinda uçan baska bir melek gördüm. Yeryüzünde yasayanlara -her ulusa, her oymaga, her dile, her halka- iletmek üzere sonsuza dek kalici olan Müjde’yi getiriyordu.

Vahiy14:7 Yüksek sesle söyle diyordu: ‹‹Tanri’dan korkun! O’nu yüceltin! Çünkü O’nun yargilama saati geldi. Gögü, yeri, denizi, su pinarlarini yaratana tapinin!›› 8 Ardindan gelen ikinci bir melek, ‹‹Yikildi! Kendi azgin fuhus sarabini bütün uluslara içiren büyük Babil yikildi!›› diyordu. 9-10 Onlari üçüncü bir melek izledi. Yüksek sesle söyle diyordu: ‹‹Bir kimse canavara ve heykeline taparsa, alnina ya da eline canavarin isaretini koydurursa, Tanri gazabinin kâsesinde saf olarak hazirlanmis Tanri öfkesinin sarabindan içecektir. Böylelerine kutsal meleklerin ve Kuzu’nun önünde ates ve kükürtle iskence edilecek.

3 1/2 yil içinde Hristiyanlara özellikle zulmedilmektedir:

Vahiy 13:5 Canavara, kurumlu sözler söyleyen, küfürler savuran bir agiz ve kirk iki ay süreyle kullanabilecegi bir yetki verildi. 6 Tanri’ya küfretmek, O’nun adina ve konutuna, yani gökte yasayanlara küfretmek için agzini açti. 7 Kutsallarla savasip onlari yenmesine izin verildi. Canavar her oymak, her halk, her dil, her ulus üzerinde yetkili kilindi.

Vahiy 14:13 Gökten bir ses isittim. ‹‹Yaz! Bundan böyle Rab’be ait olarak ölenlere ne mutlu!›› diyordu. Ruh, ‹‹Evet›› diyor, ‹‹Ugraslarindan dinlenecekler. Çünkü yaptiklari onlari izleyecek.››

Iki sahit tarafindan temsil edilen son zamanlardaki Hiristiyanlar, meleklerin gücünü iktidardan ilan edecekler.

Vahiy 11:3 Iki tanigima güç verecegim; çul giysiler içinde bin iki yüz altmis gün peygamberlik edecekler.›› 4 Bunlar yeryüzünün Rabbi önünde duran iki zeytin agaciyla iki kandilliktir. 5 Biri onlara zarar vermeye kalkisirsa, agizlarindan ates fiskiracak ve düsmanlarini yiyip bitirecek. Onlara zarar vermek isteyen herkesin böyle öldürülmesi gerekir. 6 Peygamberlik ettikleri sürece yagmur yagmasin diye gögü kapamaya yetkileri vardir. Sulari kana dönüstürme ve yeryüzünü, kaç kez isterlerse, her türlü belayla vurma yetkisine sahiptirler.

Son dünya gücü insanlari Tanri'dan uzaklastirmak için her seyi yapacaktir.

Vahiy 13:15 Canavarin heykeline yasam solugu vermesi için kendisine güç verildi. Öyle ki, heykel konusabilsin ve kendisine tapmayan herkesi öldürebilsin. 16 Küçük büyük, zengin yoksul, özgür köle, herkesin sag eline ya da alnina bir isaret vurduruyordu. 17 Öyle ki, bu isareti, yani canavarin adini ya da adini simgeleyen sayiyi tasimayan ne bir sey satin alabilsin, ne de satabilsin.
18 Bu konu bilgelik gerektirir. Anlayabilen, canavara ait sayiyi hesaplasin. Çünkü bu sayi insani simgeler. Sayisi 666’dir.

666 sayisiyla ilgili olarak, resmin isareti yalnizca bugün tahmin edilebilir (2021). Zamani geldiginde anlayacagiz.